Pozor na rady typu: Jedzte toto denne a uvidíte čo to spraví z vaším telom…

clanky-jedzte-toto-a-uvidite

Určite ste už niekedy narazili na článok, v ktorom sa vyzdvihujú konkrétne potraviny – kvôli obsahu vitamínov, účinkom na zdravie a pod. Väčšinou začínajú takto: “Jedzte túto potravinu denne a uvidíte čo to spraví s vaším telom/zdravím...”

Vôbec nie je na škodu mať informácie o tom, ktoré potraviny nám pomáhajú, naopak, rozširujete si vedomosti. Musíte byť však rozumný! Často krát sa stáva, že si prečítate článok – napr.: aká je mrkva zdravá, koľko obsahuje vitamínu C, ako nám pomáha bojovať s chorobami.

Na základe odporúčania z článku začnete jesť mrkvu vo veľkých množstvách, nedajbože narazíte na nejakú diétu/očistu pozostávajúcu len z danej potraviny. Pýtam sa,  v čom je iný druh zeleniny horší??. Existujú prípady, kedy si ľudia takýmto uprednostňovaním/separovaním potravín ublížili.

zabijak-obezity
zabijak-obezity

Pozor! Môžete si poškodiť zdravie.

Napríklad.: Jedna žena po prečítaní článku o pozitívnych účinkoch mrkvi, začala piť denne šťavu z 3 kg mrkvi, výsledkom bolo chorobné zožltnutie pokožky spôsobené beta-karoténom.

Iná žena si prečítala aká je úžasná červená repa, odšťavila si väčšie množstvo a spôsobila si otravu (vracanie+hnačky).

Často spomínaný Zázvorový čaj – asi najznámejší pomocník pri liečbe chrípky kvôli vitamínu C –  no s prehnanou dávkou takéhoto čaju si spôsobíte pálenie záhy či kŕče alebo iné tráviace ťažkosti.

Týmto som nechcel poukázať, že menované potraviny sú zlé. Naopak, sú pre naše telo prospešné, ale v rozumných dávkach. Platí staré dobré pravidlo VŠETKO S MIEROU, LEBO VŠETKÉHO VEĽA ŠKODÍ.

Každý jeden druh ovocia či zeleniny nám je iba prospešný, nespočetné množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny… no v rôznych a vyvážených pomeroch. Takže buďme rozumný a nepreháňajme to s žiadnou potravinou „na kilá“ a rozhodne nedodržujte jednotvárne diéty.

Takže ktorý druh ovocia/zeleniny je najzdravší?? – každý jeden v normálnom množstve, ideálne domáce zo záhradky 🙂

Kde to všetko začína?

Väčšina zdravotných problémov začína pri zlej životospráve. Ak nezmeníte stravovanie ani vaše zdravie sa nezlepší a nepomôžu tomu kvantá liekov…

Ak chcete byť zdravší, začnite pri výžive! Ak neviete ak, napíšte mi.

Zdravé raňajky Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.