Prečo je hydratácia dôležitá

herbalife-pitny-rezim

V prípade väčšiny dospelých tvorí voda 60-70% našej telesnej hmotnosti. Je dôležité uvedomiť si, ako je životne dôležitá voda pre správnu funkciu prakticky každej bunky, tkaniva a orgánu v tele. Je potrebná na správne trávenie a dodávanie živín do buniek a taktiež pomáha regulovať teplotu tela.

Voda tiež pôsobí ako “tlmič nárazov” pre mozog a miechu, kĺby, orgány a tkanivá. A dostatočný príjem vody Vám môže dokonca pomôcť pri regulácií hmotnosti resp. chudnutí.

Samozrejme váš vek, hmotnosť, pohlavie a fyzická aktivita pomôže určiť vaše potreby množstva vody, rovnako ako klíma (keď je horúco, potrebujete viac tekutín, keď je daždivé a chladné počasie, potrebujete menej).

Všeobecne platí, že podľa odporúčaní lekárskych inštitútov je doporučený denný príjem tekutín približne 11 pohárov pre dospelé ženy a 15 pohárov pre mužov. Znie to ako veľa, ale nie všetko musí pochádzať len z nápojov.

Čim zabezpečiť dostatok tekutín?

Približne 70-80% by malo byť zabezpečené nápojmi (a aspoň polovicou z nich, s menším príspením z čaju, kávy, mlieka a iných nápojov).

Zvyšných 20-30% by malo pochádzať z potravín obsahujúcich vodu, ako sú ovocie a zelenina. V prípade ak ste mali hnačku alebo vracanie, prípadne máte horúčku alebo ak ste sa fyzicky namáhali, budete potrebovať extra vodu naviac.

Koľko by ste mali denne vypiť tekutín?

Jednoduchý vzorec pre výpočet pitného režimu je nasledovný: na 10 kilogramov Vašej hmotnosti vypite 3-4 deci vody.

Ak vážite 50 kilogramov, tak denne by ste mali vypiť približne 1,8 – 2 litre vody. Tento výpočet je iba približný.

Efektívnejšie a správnejšie je prijímať tekutiny v menšom objeme, ale častejšie. Tak isto, ako je to s pravidelným jedením, menšie porcie, ale častejšie.

Aké sú príznaky nedostatku tekutín?

Keď nie ste dostatočne hydratovaný, vaše telo Vám dá znamenie, ktoré sa prejavuje najprv ako smäd a sucho v ústach.

Príznaky, že máte pravdepodobne nedostatok tekutín, môžu zahŕňať:

 • tmavý moč
 • zápchu
 • zápach z úst
 • svalovú únavu
 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť a malátnosť
 • suché sliznice
 • nespavosť

V tomto momente je už v podstate neskoro a radšej je potrebné sa sústrediť, aby ste počas dňa udržali maximálny príjem tekutín. Je tiež dôležité, aby sa zabezpečilo, že dojčatá a malé deti dostanú dostatok tekutín – pretože štúdie z roku 2015 ukázali, že polovica detskej populácie je nedostatočne hydratovaná.

V tele sa zastavuje a zneefektňuje vylučovanie škodlivín čo má negatívny vplyv na fungovanie celého metabolizmu.

Pri nedostatku tekutín sa v tele spomaľujú chemické procesy, bunky sa pomalšie obnovujú a človek “rýchlejšie starne”. Celkovo cítite únavu a ste bez energie. Doslova voda je „palivo“ pre naše telo.

Mnohí ľudia sa pýtajú, či pitie kávy vplýva na hydratáciu tela. Dobrá správa je, že niektoré štúdie uvádzajú: mierne množstvo kofeínu nedokáže “vyčerpať” vodu vo vašom tele. Ale pozor na kalórie v tých nápojov z kávy – veľké množstvo krémových a cukrových doplnkov dokáže enormne zdvihnúť kalorickú hodnotu nápoja.

Spôsoby, ako zvýšiť príjem tekutín

Samozrejme, všetci vieme, že by sme mali piť vodu, ale nie vždy sa usilujeme o dostatočný príjem tekutín. Prikladám pár spôsobov, ako si to môžete uľahčiť:

 • Začnite svoj deň veľkým pohárom čistej vody po zobudení, pred kávou alebo čajom – vytvoríte dobrý zvyk, ktorý môže trvať pokojne aj celý život.
 • Pitný režim v práci – pili ste dostatok vody počas pracovného dňa? Ak máte tendenciu stráviť veľa času u vášho pracovného stola, postavte si každý deň na stôl džbán alebo flašu s vodou. Poslúži vám to ako pripomenutie, že potrebujete piť viac, a budete motivovaný. Ak ste na nohách alebo v teréne, uistite sa, že máte pohodlný prístup k vode (alebo si ju prineste so sebou).
 • Nastavte si časovač alebo použite aplikáciu pre svoj smartphone alebo tablet, ktorá vám môže pomôcť pripomenúť, že potrebujete piť viac vody,
 • Urobte to zaujímavé a chutnejšie: pridajte citrusy, byliny, ovocie alebo ochutené šťavy, aby ste zlepšili chuť; Skúste jemne perlivé a nesladené minerálky; Prípadne aj čaj s citrónom; Držte džbán s vodou v chladničke pre osvieženie v teplom dni; Skúste použiť slamku.

Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa rozhodnete zostať hydratovaný počas celého dňa, iba trochu viac vody na dennej báze môže znamenať pre telo veľký rozdiel.

Susan Bowerman , MS, RD, ČSSD, FAND, riaditeľka celosvetovej výživy v oblasti výživy a výcviku, Herbalife Nutrition

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.