(1 z 3 kľučových pravidiel chudnutia) Prijať denne aspoň 1.2g bielkovín na 1kg váhy

proteiny

pri formovaní postavy potrebujete dávať pozor na jednu z 3 kľúčových vecí… a tou je množstvo bielkovín prijatých v strave (z jedla a doplnkov výživy). Ak to s formovaním postavy myslíte naozaj vážne, tak…

… úplné minimum je denne prijať 1.2 gramu bielkovín na 1 kg váhy.

U mužov je to o niečo vyššie… aspoň 1.5g bielkovín na 1kg váhy.

Prečo je to dôležité?

Volá sa to obligatory nitrogen loss. Každý deň sa rozloží a zloží v našom tele okolo 300 – 400 gramov bielkovín. Pri tomto procese dochádza k prirodzeným stratám, ktoré sú na úrovni okolo 30 – 40 gramov.

Prečo teda nestačí iba 30 – 40 gramov?

Pretože veľká časť bielkovín, najmä v diéte, sa premení na glukózu a spáli sa tak ako energia. Istá časť sa použije na iné veci, ako svalová hmota, a istá časť je “poistka”.

Z bielkovín sa skladá v postate celé naše telo (na bunkovej úrovni). Pri nízkom príjme (rôzne diéty a obmedzovanie stravy obmedzíme aj bielkoviny), telo a svalová hmota začína chradnúť, a tým pádom sa začína aj spomaľovanie metabolizmu.

Zároveň je to všeobecne najsýtejší makronutrient, takže vás napr obed zasýti na omnoho dlhší čas, ako keď si dáte iba zeleninu bez proteínov.

Keď už nič iné, potrebujete si sledovať aspoň o množstvo bielkovín.

V každom hlavnom jedle (raňajky, obed, večera) by sme mali zjesť aspoň 20g bielkovín aby sme udržali proteínovú syntézu na vysokej úrovni a tým pádom aj metabolizmus.

prijem-proteinov
prijem-proteinov

Ako si sledovať príjem bielkovín?

Napr. cez kaloricketabulky.sk, sledovanie etikety výrobkov resp. nutričné hodnoty.

Písať si prvý týžden stravu a následne zhodnotiť podľa kalorických tabuliek je najúčinnejší postup, ktorý využívame aj pre našich klientov

Preto aj v rámci formovania postavy je tak nápomocný kokteil Formula 1 – Vyvážené jedlo, nakoľko nízkokalorický a v jednej dávke obsahuje až 18g bielkovín, 25 vitamínov a minerálov, sacharidy, vlákninu na trávenie a potrebné tuky.

Viete si tak jednoducho doplniť živiny napr. po tréningu, ktorý je samozrejme neoddeliteľnou súčasťou formovania postavy a zdravia.

V prípade, že by ste chceli vedieť o tejto problematike viac, môžete sa v najbližších dňoch tešiť na Jednoduchý ale komplexný návod na formovanie postavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.